accountcartcontactdownloadeninfolockmagnifymapmenuminusplusref

Faktoring dla małych firm – czy to dobre rozwiązanie?

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności i obawiasz się, czy takie zamrożenie pieniędzy nie doprowadzi Twojej mikro, małej lub średniej firmy do utraty płynności finansowej? Faktoring to usługa finansowa, która pozwoli Ci odsunąć to ryzyko.

Przekazuj faktury firmie faktoringowej i korzystaj z pieniędzy bez konieczności czekania kilkudziesięciu dni na wykonanie płatności przez kontrahenta. Działasz na rynku krótko i nie masz rozbudowanej historii finansowej? To też nie jest problem.

Faktoring jest usługą przeznaczoną dla przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. Takie faktury wiążą się z tym, że kontrahent płaci dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dniach od wykonania na jego rzecz usługi lub dostarczenia towaru.

Z jego punktu widzenia to bardzo korzystna sytuacja, bo przez kilka tygodni może obracać pieniędzmi dostawcy/sprzedawcy. Inaczej przedstawia się to z punktu widzenia przedsiębiorcy, bo nie ma dostępu do wynagrodzenia.

Zamrożenie środków skutkuje tym, że nie może dokonywać płatności na rzecz dostawców, inwestować, płacić podatków.

W niektórych branżach odroczenie terminów płatności jest standardem. Dotyczy to m.in. sektora budowlanego, transportowego i hurtowni. Przez to w tym samym czasie przedsiębiorca może mieć zamrożone płatności od kilkunastu klientów.

W najgorszym scenariuszu zamrożenie środków może skutkować utratą płynności finansowej, a stąd już tylko krok do problemów z wypłacalnością.

Aby zamrożenie wynagrodzenia nie wpłynęło na sytuację finansową przedsiębiorcy, powinien dysponować oszczędnościami albo rezygnować z wydatków, które nie są w danej chwili niezbędne. Jest też trzecie rozwiązanie – faktoring.

Faktoring dla małych firm – czy to dobre rozwiązanie?

Faktoring to usługa finansowa przeznaczona dla przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności.

Polega na tym, że firma faktoringowa (faktor) reguluje względem przedsiębiorcy (nazywanego w tym układzie faktorantem) należność wynikającą z faktury. Po upływie terminu wskazanego na fakturze kontrahent rozlicza się już z faktorem.

Faktoring funkcjonuje w różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować go do potrzeb przedsiębiorcy. Z usługi chętnie korzystają duże firmy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby również mniejsze przedsiębiorstwa, w tym mikrofirmy, czyli pracodawcy zatrudniający do 9 osób, zawierały umowę z firmą faktoringową i zamieniały faktury na gotówkę.

Prowadzisz małą firmę i zastanawiasz się, czy faktoring jest dla Ciebie? Warto rozważyć tę opcję, jeśli:

  • wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności albo chcesz je wystawiać,
  • nie chcesz zamrażać pieniędzy, szukasz sposobu na zabezpieczenie się przed zatorami płatniczymi,
  • poszukujesz bezpiecznego, stabilnego i taniego źródła finansowania,
  • chcesz oferować swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności, bo na rynku, na którym działasz, jest to przyjęta praktyka lub w ten sposób chcesz stać się bardziej konkurencyjny.

finansowanie

Faktoring dla małych firm – jak to działa?

Usługi faktoringowe świadczą wyspecjalizowane firmy oraz niektóre banki. Przed zawarciem umowy faktor będzie chciał zbadać stabilność finansową Twojej firmy, ale nie jest to skomplikowany proces. Firma faktoringowa nie „prześwietla” klienta tak drobiazgowo jak bank przed udzieleniem kredytu.

Być może zastanawiasz się, czy masz szansę na zawarcie umowy, skoro Twoja firma istnieje na rynku nie dłużej niż rok. To nie problem. Bank mógłby nie chcieć udzielić kredytu firmie z tak krótką historią, ale nie stanowi to przeszkody dla firmy faktoringowej.

Po zawarciu umowy założysz konto w specjalnej aplikacji, za pomocą której będziesz przekazywał faktury. Każdorazowo będziesz decydował, które faktury sfinansować z udziałem firmy faktoringowej. Nie masz obowiązku przekazywać wszystkich faktur.

Po otrzymaniu faktury firma faktoringowa dokona szybkiego sprawdzenia pod kątem podstawowych parametrów i – jeśli nie będzie miała zastrzeżeń – bezzwłocznie wypłaci Ci widniejącą na niej kwotę (po odjęciu ustalonego w umowie wynagrodzenia).

Zalety faktoringu dla małych i średnich firm

Faktoring to gwarancja, że w razie wystawiania faktur z długim terminem płatności, Twoja mikro, mała albo średnia firma nie będzie miała problemów wynikających z zamrożenia środków.

Będziesz mógł korzystać z pieniędzy bezzwłocznie po umieszczeniu faktury w systemie do rozliczeń.

Wśród innych zalet faktoringu możemy wskazać:

  • Brak rozbudowanych formalności. Zawarcie umowy z firmą faktoringową nie jest tak skomplikowane jak badanie zdolności kredytowej przez bank.
  • Niższe koszty w porównaniu z innymi produktami finansowymi, w szczególności z kredytem.
  • Faktoring nie jest długiem, więc nie wpływa na zdolność kredytową. To ważne, jeśli przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu.
  • Dopasowanie do potrzeb Twojej firmy. Sam decydujesz, które faktury przekazać faktorowi, więc możesz traktować faktoring jako ratunek w sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy.

Załóż konto i sfinansuj pierwszą fakturę!

Konto na Flexidea jest darmowe. Zapłacisz tylko prowizje za sfinanowaną fakturę!