accountcartcontactdownloadeninfolockmagnifymapmenuminusplusref

Faktoring dla firm budowlanych

W wielu branżach, w tym w branży budowlanej, wystawianie faktur za prawidłowo wykonane usługi lub dostarczone towary z nawet 90-dniowym opóźnieniem jest powszechną praktyką. Stawia to w trudnej sytuacji przedsiębiorców, którzy muszą czekać 3 miesiące na zapłatę.

Zamrożenie wynagrodzenia – a może to być nawet kilkaset tysięcy złotych – nie zwalnia ich jednak z obowiązku wypłaty wynagrodzeń pracownikom, odprowadzania składek, płacenia swoim dostawcom i podwykonawcom.

Na czym polega faktoring dla firm budowlanych?

Faktoring jest usługą, dzięki której przedsiębiorcy mogą finansować faktury z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu to odpowiedź na opisany we wstępie problem. Występują w niej dwie strony.

  • Faktor to wyspecjalizowana firma zajmująca się faktoringiem. Również niektóre banki mogą oferować takie usługi.
  • Faktorant to przedsiębiorca, który, nie chcąc czekać kilkudziesięciu tygodniu na uregulowanie faktury przez kontrahenta, sprzedaje ją firmie faktoringowej.

Faktoring dla firm budowlanych polega na tym, że faktor opłaca fakturę, którą faktorant wystawił na rzecz swojego kontrahenta. Istnieje kilka rodzajów faktoringu, spośród których przedsiębiorca wybiera model najkorzystniejszy dla siebie.

Przedsiębiorca od razu otrzymuje należne pieniądze, które może zainwestować oraz uregulować swoje zobowiązania. Unika zatorów płatniczych, nie ma zaległości wobec swoich kontrahentów.

Korzyści z faktoringu dla firm budowlanych

Oto najważniejsze korzyści wynikające z faktoringu dla firm budowlanych.

  • Twoja firma uniknie zatorów płatniczych wynikających z odroczonego terminu płatności. Pieniądze za wykonane usługi lub dostarczone towary będą wpływały na firmowe konto w tym samym dniu, w którym prześlesz fakturę do naszego systemu.
  • Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową. Nie masz przestoju, możesz na bieżąco inwestować: kupować nowy sprzęt, rozbudowywać firmę, pozyskiwać klientów. Unikasz zaległości względem pracowników, podwykonawców i ZUS.
  • Twoja firma budowlana jest atrakcyjnym partnerem dla kontrahentów, którzy uzależniają współpracę od uwzględnienia w umowie odroczonych terminów płatności. Nie każda firma budowlana może się zgodzić na takie warunki, a mogąc je zaakceptować, stajesz się poważnym partnerem w rozmowach. Jeśli niewiele firm budowlanych z Twojego regionu akceptuje wydłużone terminy płatności, zyskujesz poważną kartę przetargową w negocjacjach.
  • Faktoring jest bardziej korzystną formą finansowania niż kredyt. Kredyt stanowi zobowiązanie długookresowe i wymaga zabezpieczeń (m.in. hipoteki, poręczenia, weksla albo zastawu). Każde zobowiązanie finansowe obniża zdolność kredytową przedsiębiorstwa i obniża różne jego wskaźniki finansowe – na przykład dotyczące wypłacalności. Kredyty, zwłaszcza dla małych firm, nie są tanie. Faktoring wiąże się z niższymi kosztami, nie wiąże się też z formalnościami, które są powiązane z ubieganiem się o kredyt.
  • Minimum formalności. Z faktoringu mogą skorzystać firmy, które nie zbudowały jeszcze zdolności kredytowej, w związku z czym nie mogą ubiegać się o inny produkt, który zapewnia bieżące finansowanie – kredyt obrotowy. Procedury zawarcia umowy faktoringu nie są skomplikowane i nie wymagają badania historii zadłużenia.

Sprawdź, jak działa faktoring dla branży budowlanej w Flexonline

Skorzystanie z usług faktoringu w Flexonline jest bardzo proste i całkowicie zautomatyzowane. Nie wymaga drukowania dokumentów i podpisywania wielu egzemplarzy – wszystko odbywa się w oparciu o nasz prosty w obsłudze i przejrzysty system.

Otrzymasz płatność na konto w 15 minut!


Załóż konto i sfinansuj pierwszą fakturę!

Konto na Flexidea jest darmowe. Zapłacisz tylko prowizje za sfinanowaną fakturę!